1 . 
What will come in place of question mark (?) in the given number series? 60 , 89 ,112 ,131 ,? ,161 

Answer & Explanation
Answer : Option
B


Explanation : 

The pattern is : 60 + 29 = 89 89 + 23 = 112 112 + 19 = 131 131 + 17 = 148 148 + 13 = 161 Note : 29, 23, 19, 17, 13 are consecutive prime numbers. 





2 . 
What will come in place of question mark (?) in the given number series? 2, 8 ,26 ,80 ,242 ,? 

Answer & Explanation
Answer : Option
C


Explanation : 

The pattern is : 2 $\times$ 3 + 2 = 6 + 2 = 8 8 $\times$ 3 + 2 = 24 + 2 = 26 26 $\times$ 3 + 2 = 78 + 2 = 80 80 $\times$ 3 + 2 = 240 + 2 = 242 242 $\times$ 3 + 2 = 726 + 2 = 728 





3 . 
What will come in place of question mark (?) in the given number series? 0.25, 8 ,128 ,1024 ,? ,8192 

Answer & Explanation
Answer : Option
C


Explanation : 

The pattern is : 0.25 $\times$ 32 = 8 8 $\times$ 16 = 128 128 $\times$ 8 = 1024 1024 $\times$ 4 = 4096 4096 $\times$ 2 = 8192 





4 . 
What will come in place of question mark (?) in the given number series? 3.5, 6 ,10 ,17 ,30 ,? 

Answer & Explanation
Answer : Option
E


Explanation : 

The pattern is : 3.5 $\times$ 2  1 = 7  1 = 6 6 $\times$ 2  2 = 12  2 = 10 10 $\times$ 2  3 = 20  3 = 17 17 $\times$ 2  4 = 34  4 = 30 30 $\times$ 2  5 = 60  5 = 55 





5 . 
Marked price of article A is 40% more than its cost price. Profit earned when article A was sold after giving two successive discounts of 10% each is Rs. 53.60. If article A is sold at 30% profit, what would be its selling price? (in Rs.) 

Answer & Explanation
Answer : Option
E


Explanation : 







6 . 
A and B started a business with investments of Rs. 12,800 and Rs. 15,600 respectively. 8 months after the start of the business, B left. If the total annual profit was Rs. 14,500, what was A's share in profit? 

Answer & Explanation
Answer : Option
B


Explanation : 







7 . 
Harshal spends her monthly income on paying rent, buying groceries and investing in mutual funds in the respective ratio of 2 : 3 : 5. If the difference between the amount spent on rent and that invested in mutual funds is Rs. 12,000, what is her annual income? (in Rs. lacs) 

Answer & Explanation
Answer : Option
A


Explanation : 

Rent : grocery : investment = 2 : 3 : 5 Sum of the terms of ratio = 2 + 3 + 5 = 10 Harshal's monthly income = Rs. x According to the question ${52}\over 10$$x$ = 12000 $3x \over 10$ = 12000 x = $120000 \over 3$ = Rs. 40000 Harshal's annual income = Rs. (12 � 40000) = Rs. 480000 = Rs. 4.8 lacs 





8 . 
Suresh invested some money for 8 years in scheme A offering simple interest at 12% p.a. The interest received from scheme A was then invested in scheme B (which offers simple interest at 10% p.a.) for 5 years. If interest received from scheme B was Rs. 4032, what was the sum invested in scheme A? 

Answer & Explanation
Answer : Option
E


Explanation : 







9 . 
A alone can finish a piece of work in 36 days. B is 20% more efficient than A. A alone started working and was replaced by B after 8 days. In how many days B alone can finish the remaining work? 

Answer & Explanation
Answer : Option
E


Explanation : 







10 . 
Study the table carefully and answer the given question. What was the respective ratio of total number of tickets sold from location D on Tuesday and Wednesday together to number of tickets sold from Location A on Wednesday? 

Answer & Explanation
Answer : Option
D


Explanation : 

Required ratio = (90 + 118) : 104 = 208 : 104 = 2 : 1 





